Izolski osnovnošolci obiskali Izolano
Aprila se je odvila zadnja delavnica z naslovom Ribič je moj poklic. Izkušnje je z mladimi podelil ribič Sandi Radolovič, program pa je tokrat zajemal tudi obisk Izolane – hiše morja.
Projekt Zgodbe o ribištvu je tik pred ciljno ravnino in pospešeno se odvijajo še zadnje aktivnosti, ki so namenjene predvsem javnosti. Zadnjo delavnico (kar sedem jih je bilo) v sklopu aktivnosti Vedeti več o ribištvu je ekipa projekta v sodelovanju z ribičem Sandijem Radolovičem izvedla v Izoli. Udeležilo se je je 44 učencev 7. razreda OŠ Vojke Šmuc Izola in 12 učencev 8. razreda SE Dante Alighieri Isola.
Po pogovoru z raziskovalci Znanstveno raziskovalnega središča Koper, ki je tudi vodilni partner projekta, in ribičem, so se osnovnošolci peš odpravili do ribiškega pomola. Tam jih na barki Nova pričakala ribja malica, za katero je tudi tokrat poskrbela gostilna Bujol. Sledil je ogled barke, predstavitev načinov ribolova in drugih ribiških opravil. Sandi Radolovič je pojasnil, s kakšnimi informacijami morajo biti opremljeni zaboji sveže ulovljene ribe (ribič, datum, kraj in lokacija ulova) ter da večino svojega ulova proda na borzi v Trstu. Seveda se je porajalo vprašanje zakaj ravno na borzi. Zaradi različnih lokacij in načinov lovljenja je ulov zelo raznolik in za kupce, ki so običajno gostilne ali restavracije, je seveda bolj priročno, da na enem mestu najde čim širši nabor ribe in morskih sadežev.
Za zaključek je sledil ogled Izolane – hiše morja, butičnega muzeja v starem mestnem jedru Izole. Vodnik Gregor Benčina je mladim predstavil vsebino muzeja, ki je zelo bogata. Zbirke se nanašajo na modelarstvo, ladjedelstvo in prek ladijskih modelov tudi vsa tradicionalna plovila, ki so bila značilna za obalni del Slovenske Istre, a jih danes, razen redkih starodobnih plovil, skoraj ne najdemo več. V spodnjem nadstropju si je skupina ogledala tudi projekcijo Izola – digitalni otok, ki obiskovalca na interaktiven način popelje skozi zgodovino Izole.
V zgornjem delu so mladi spoznavali kartografa Pietra Coppa, izolske športnike, Parenzano in se sprehodili mimo serije arhivskih fotografij iz časa Delamarisa, ogledali pa so si tudi restavrirano pasaro.
Delo z mladimi pa še ni povsem zaključeno. 24. maja se namreč v sklopu projekta Zgodbe o ribištvu v Izolani pripravlja razstava, kjer bodo na ogled umetniški izdelki, ki so nastali v natečaju Na morju sem doma.
Odprtje razstave bo ob 17.00, vstop v Izolano bo ta dan brezplačen.